Péče o štěně/psa
Než si přivezeme pejska domů, je třeba mu pořádně vše připravit.
Šteně u chovatele musí vypadat zdravě, musí být hravé, oči musí být jasné, srst čistá, nepokálené a podobně. Dejte pozor na výkaly, aby byli "čisté" a neobsahovaly škrkavky a jiné parazity - to poznáte pouhým okem - škrkavky jsou v podstatě takové "nudle". Pokud vaše štěně má něco ve výkalech navštivte veterináře, nebojte se nejdená se o nic neobvyklého.
Místo - kde bude spát a které bude jen jeho, musí být čisté, aby tam nebyla vlhkost a nebo nadměrné horko
Jídelní místo - obvykle v blízkosti "Místa"
Kompletní výbavičku, Stravu
Máme malé štěňátko
Uvědomte si, že jste právě před chvíli odtrhli miminko od maminky, na kterou byl od narození zvyklý a že si musí zvykat úplně na všechno od začátku. Proto mu to usnadněte první dny. Nedivte se, že u chovatele bylo štěňátko živé a u vás doma ani nevyleze z pelíšku. Je dobré si vzít od chovatele dečku nebo mu tám dý´át svůj pelíšek, který bude pro štěňátko, aby byl plný pachu od maminky a sourozenců a tudíž si nepřipadal tak opuštěně.
K ničemu ho nenuťte, musí se rozkoukat, nekdy to trvá pár hodin někdy třeba i několik dní. Když si pořídíte štěňátko, vemte si pár dní volno a buďte s ním 24 hod. denně.
Až se trošku rozkouká, začněte se základním nácvikem udržování čistoty.
Kálí, kde chce, co s tím?
pokud nevypozorujete jedno místo kam pejsek nejčastěji chodí, mě se osvědčila metoda dát ze začátku všude noviny a na nich to určitě poznáte.
Nějčastější místo už máte, co dál:
je více možností jak štěňátko učit - když nemá ještě všechna očkování není dobré s ním často chodit ven, aby nedostalo infekci. Proto naučte na "záchůdek" u vás doma. Já jsem zkoušela stelivo jako pro kočky (ale to mi postupem času začali vyhrabávat, takže bylo víc škody než užitku) noviny se rychle promočí. Nejčasteji chodí pejsci moči na koberec, měkké povrchy. Dnes jsou k dispozici "psí plíny" není to drahá záležitost a štěňátka si na í rychle zvyknou.
ŠTĚNĚ FYZICKY NETRESTEJTE, může si s tím udělat špatnou vzpomínku a odvykání půjde pomaleji
používejte metodu - pochvala nebo nic (to nic je pro něj vlastně trest) malé štěňátko si vyžaduje pozornost a´t už kaldnou nebo zápornou, když vám kálí jinam , než jste ho naučili, uklízejte to tak, aby vás štěně při tom nevidělo, prostě pokud uvidí, že to s vámi nic nedělá a naopak, když se vykálí na určené místo, bude následovat pochvala, rychleji se to naučí. Stejně postupujte i se zvykáním kálení venku - za každé močení za každý bobeček moc chvalte at si s tím udělá souvislost a rychleji se to naučí. Mě se daří učit pejsky chodit jen ven a dokonce si i "řeknou" tak kolem 4-5 měsíce bez močení doma. Jakmileuvidíte, že pejsek už čichá a hledá místo na vykálení okamžitě ho vemte ven. V dospělosti pejsek vydrží až 10 hodin bez močení (pokud je zdráv). používejte pochvaly, dobroty........
JAK MÁM ŠTĚNĚ KRMIT:
Jak je uvedeno v předchozí rubrice, každý chovatel každá knížka uvádí něco jiného, mnohdy obdobného, ale je třeba se v prvé řadě domluvit se zkušeným chovatelem.
Pokud máte štěňátko od správných chovatelů, dá vám s sebou vzorek jídla, který podávali, abypřechod na jinou stravu, vodu, vzduch byl jednodušší. A vy postupně přidávejte svou stravu k té od majitele a postupně poměr měňte.
Jak často krmit:
I tato otázka se velice individuální.
Moje praxe: Malé štěně od chovatele zhruba do 3 měsíců krmím po dávkách 3-4x denně a střídám suchou stravu s masem, či konzervou. Poté frekvenci do 6 měsíců omezuji na 2x denně a taktéž kombinuji suchou stravu s masitou. Po 6 měsícíh krmím 1x denně a taktéž kombinace - ráno dám dávku granulí na dena misktičku konzervy/masa (tu po snědení odnáším) a celý den nechávám misku granulí, s tím, že záleží na psovi, jestli si dávku sní hned ráno nebo si "šetří". Někdy je mi to chovateli vytýkáno, někdy s emnou souhlasí. Toto je způsob,k terý už mám vyzkoušený a mě vyhovuje.
ČISTOTA
Otázka na místě jak psa učit čistotě, výkaly jsme si vysvětlili, ale jak ho učit, aby před námi neutíkal, kdyřž o budeme chtít opláchnout, utřít packy atd???
Já už od malička učím na povel "koupelna" zní to legračně, ale vždy když přijdu z venku se psem dám povel koupelna a i když je venku hezky, sucho nebo prší, vždy otřu vlhkým hadrem oči, packy, genitálie a pak hodně pochválím. Velice vám to usnadní práci. a u pejska omezíte vyskytu parazitů.
Když bude mít štěňátko řidší stolici, neštiťte se toho, vždyť vám maminka taky utírala po.... zadeček . Postup mytí je stejný jako u miminka, je potřeba zkusit jak je voda teplá či studená (nejlépe na loktu) a pak můžeme pejska umýt.
čas od času je dobré zkontrolovat mezírku mezi prsty, jestli tam není nečistota, já pejskům natírám packy krémem, v létě, aby jim polštářky nepopraskaly horkem a v zimě jako ochrana před solí.
KOUPÁNÍ ŠTĚNĚTE, JE TO VHODNÉ A KDY ZAČÍT?
Takové pravidlo je, že štěně by se do 0,5 roku nemělo koupat, praxe je ovšem jiná. Mě se odvědčil používat v tomto období suchý šampón, pro odstranění mastnoty, je vhodný. Při větším znečištění, je potřeba pejska umýt. Pokud koupat, tak dens již existují šampóny na štěněcí srst a jsou pro to přizpůsobené (jak chcete bílého pejska pul roku nekoupat, to je nereálné.
Při koupání vždy dbejte těchto zásad:
- pejsek by měl stát na neklouzající podložce - postačí menší ručník
- voda nesmí být ani horká ani studená (vyvětlení viz. výše)
- pozor, aby voda nevnikla do uší
- šampón může být velice agresivní k očím pejska, také dávat pozor
- pejska musíte pořádne opláchnout, aby nikde nebyl pozůstatek po šampónu
- pejska pořádně vysuště - nejdříve ručníkem, poté pro osrstěné pejsky i fénem.
- pro vykoupání si vyberte dobu, abyste s pejskem nemuseli tak 4 hodinyk ven, aby neporchladl.
Pozor v zimě!!!!
OČKOVÁNÍ/ODČERVENÍ
dbejte na pravidelnost
Chovatel je povinen- před předáním štěněte štěně v 6 týdnech poprvé naočkovat, poté se přeočkovává zhruba v 8 týdnech a poté 3. očkování cca ve 12 týdnech. Následuje Vzteklina. a pak každý rok pravidleně opakovat tentokrát se jedná o tzv. trojkombinaci - očkuje se jen jednou :-)
Odčervení: takové pravidlo: do 3 měsíců preventivně odčervovat každých 14 dní, poté do 6 měsíců 1x za měsíc a pak postačí 1x za půl roku. Předejdete výskytu parazitů. Pravidelně vymáčkávejte anální žlázky - jak na to vám poradí veterinář.(signálem, že žlázky jsou plné je, že pejsek tzv "sáňkuje".
ZVYKEJTE ŠTĚŇÁTKO NA OBOJEK/KŠÍRY již od začátku.
VE ZKRATCE JE TO ZATÍM VŠE, pokud by vás něco napadlo, napište mi.